هنر در تور تفلیس در بی بی سی.

تیر ۳۱, ۱۳۹۸
بی بی سی در گرجستان

در دوم ژوئیه، سرویس جهانی بی‌بی‌سی یک اپیزود از ساعت هنر در تور تفلیس را ثبت کرد. نیکلی بیودی، سخنگوی نیکبدی، درباره هنر، فرهنگ و سیاست با نویسنده دیوید گوبونیا و هنرمند مریم ناتروشویلی، فیلمساز روسودان چگونیا، موسیقیدان تاتو از ماکوماکوو هنرمند هیپ هاپ دیلا از کایاکاتا بحث و گفتگو کرد.

هنرمندان در مورد جنبه های بسیاری از زندگی و هنر در گرجستان صحبت کردند و با تمرکز بر صحنه پر جنب و جوش و گذشته آشفته تفلیس صحبت کردند. آنها تجربیات خود را از اتحاد جماهیر شوروی و تاثیر آن بر فرهنگ گرجستان به اشتراک گذاشتند و در مورد نقش فعلی روسیه در گرجستان، به ویژه جنگ در سال  2008 با آبخازیا و تظاهرات اخیر، به بحث و گفتگو پرداختند.

صحبت هنرمندان در خصوص گرجستان در بی بی سی

دیلا، از برجسته‌ترین گروه هیپ هاپ گرجستان، در مورد تجربه شخصی خود از آبخازیا در سال 2008 صحبت کرد و گفت: من دیدم که مردم برای من میمیرند. گذشته آشفته گرجستان اغلب توسط هنرمندان تشریح می‌شود  برای مثال,مریم ناتروشویلی عباراتی را بر روی ساختمان‌های اتحاد جماهیر شوروی می‌نویسد تا آن‌ها را از بین ببرد و عناوینی را به آن‌ها بدهد و در نتیجه کتابی را درباره آن بنویسد.

بیشتر بخوانید: هنر در گرجستان

ناتروشویلی همچنین موزه هنر معاصر را که میشود به خانه های مردم برد را ایجاد کرد. رضا دیلا قطعه ای از نمایشگاه خود را از یک گوسفند دارد که در زمان واقعی به حرکت دریای سیاه واکنش نشان می دهد. این بخشی از داستان بیوگرافی است، زیرا خانواده دیلا با گوسفند خود از آبخازیا فرار کردند.

موزه هنر معاصر ایران همچنین فقدان موزه هنرهای معاصر در گرجستان و موضوع تامین بودجه هنری را مورد تاکید قرار می‌دهد. تامین مالی چالش برای تمام بخش های هنر در گرجستان است. روسودان چکنیا، فیلمساز کمدی سیاه در سال 2012، گفت که فقدان بودجه دلیل بزرگی برای بسیاری از فیلمسازان است. بدون کمک مالی از خارج، بسیاری از پروژه ها امکان پذیر نخواهندبود.

به عنوان بخشی از این نمایش ,تاتو ازموکاموکا در این سفر به نیکی خبر داد . این زوج از نقاشی‌های دیواری زیادی در شهر دیدن کردند و درباره فرهنگ جوانان در کشوری که در یک تقاطع ایستاده بود , بحث و تبادل نظر کردند . گروه ماکوماکو یکی از بزرگ‌ترین فعالیت‌های هیپ هاپ در یک صحنه است که به سرعت در حال رشد است.

منبع : تودی

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + هشت =

تماس با پل جورجیا