پارک ملی توشتی در معرض خطر.

آذر ۱۱, ۱۳۹۸
پارک ملی توشی

پارک ملی زیبا Tusheti گرجستان، یک منطقه حفاظت شده در سراسر تپه های دامنه جنوبی زنجیره کوه قفقاز ، در فهرست 25 صندوق میراث جهانی در معرض خطر قرار گرفته است. مکان محافظت شده بزرگ و مرتفع ، که در سال 2003 به عنوان یک پارک ملی تعیین شد و نزدیک به دوجین مسیر گردشگری با پیمایش مناظر طبیعی و انسانی در استان دورافتاده ، گرد هم آمده است ، اکنون بخشی از تماشای آثار جهانی 2020 است.

این لیست گزیده ای از “مکانهای میراث فرهنگی است که اهمیت تاریخی زیادی را با تأثیرات اجتماعی معاصر” (WMF) در هم می آمیزد اما با خطرات ناشی از “تجاوز در شهرنشینی ، آشفتگی سیاسی ، فاجعه طبیعی و درگیری های شدید” روبرو است.

این انتخاب برای برجسته کردن خطرات پیش روی بناهای تاریخی و همچنین درگیر شدن تیم پشت تماشای آثار جهانی به همراه جوامع محلی در جستجوی راه حل ها ترسیم شده است.

در کنار مکان هایی مانند سیستم های آبی تاریخی فلات دکان در هند ، معبد چوجین لاما در مغولستان و دره مقدس اینکاها در پرو قرار گرفته است ، پارک ملی در شمال شرقی گرجستان برای خطری در نظر گرفته شده است که چشم اندازهای پایدار را در پیش دارد. جهانگردی در این استان تا حد زیادی دست نخورده.

WMF ضمن اشاره به تلاش دولت گرجستان برای احیای زیرساخت ها در مکان هایی که به عنوان نقاط توریستی در سراسر کشور تعیین شده است ، WMF  پروژه ساخت و ساز برای یک جاده جدید از طریق مناظر این کشور را یک خطر آینده نگر برای توشتی آورده است که ایجاد شده است.

این صندوق اعلام کرده است که تلاش خواهد کرد برای ایجاد گردشگری پایدار در توسشی و همچنین “احیای مهارت های سنتی و توسعه طولانی مدت این منطقه به نفع ساکنانش” کمک کند.

منبع : agenda.ge

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =

تماس با پل جورجیا