به اهتراز در آمدن پرچم ملی گرجستان به یاد سربازان ۱۹۲۱.

اسفند ۹, ۱۳۹۷
پرچم گرجستان در یاد بود سربازان جنگ علیه شوروی به اهتزاز در آمد

پرچم ملی گرجستان روز گذشته به یاد هزاران شهروند عادی و سربازانی که در جنگ علیه نیروهای شوروی ۹۸ سال پیش جان خود را از دست دادند، در ساختمان های دولتی در سرتاسر کشور به طور نیمه افراشته به اهتزاز در آمد.

در سال ١٩٢١ در چنین روزى، گرجستان پس از آنکه ارتش سرخ بلشویک تفلیس را تصرف کرد، استقلال خود را از دست داد. نخست وزیر گرجستان، ماموکا باختادزه، یاد سربازانی که در جنگ جان خود را از دست دادند را گرامى داشت.

 

باختادزه بیان داشت: “تاریخ ما نمونه هایی را ارائه میدهد که نشان میدهد آزادی همیشه بر اشغال پیروز میشود.” بختادزه و سخنگوی پارلمان گرجستان، ایراکلى کوباخیدزه، تاج گلى را در محل یادبود قهرمانانی قرار دادند که بین روزهاى ١٧ تا ٢۴ فوریه در نزدیکی لالقوجى، کوجورى و تاباخمِلا نزدیک پایتخت گرجستان کشته شدند تا از استقلال کشور دفاع کنند.

باختادزه گفت: “امروز ما یاد سربازان و جوانانمان را که زندگی خود را برای ایستادن در برابر اشغال شوروی فدا کردند، گرامى میداریم. من بر تمام قهرمانان گرجی که برای آزادی و استقلال کشورمان از زندگی شان گذشتند، تعظیم میکنم.”

او همچنین از یک نمایشگاه عکس مربوط به این سربازان در حیاط ساختمان پارلمان تفلیس بازدید کرد. روز اشغال شوروی نخستین بار در سال ٢٠١٠ توسط دولت سابق در گرجستان نامگذارى شد.

پارلمان به اتفاق آرا قطعنامه اى را که بر اساس آن، دولت برای بزرگداشت صدها هزار قربانى سرکوب سیاسی رژیم اشغالگر کمونیست و رویداد هاى مختلف یادبود را هر ساله در روز ٢۵ فوریه برگزار کند، تصویب نمود.

Author

PolGeorgia.

jamshidian.eng@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 10 =