پیش بینی رشد اقتصادی در گرجستان توسط بانک جهانی.

پیش بینی بالاترین رشد اقتصادی در گرجستان توسط بانک جهانی.

دی ۲۷, ۱۳۹۷

بانک جهانی پیش بینی میکند که اقتصاد گرجستان در سال ۲۰۱۹، سال ۲۰۲۰ و سال ۲۰۲۱ به رشد ۵ درصدی در سال دست خواهد یافت. این بانک پیش بینی میکند که بزرگترین رشد در منطقه برای گرجستان باشد.

انتظار میرود که ارمنستان ۴٫۳% رشد اقتصادی را تجربه کند، در حالی که آذربایجان ۳٫۶% رشد را پیش بینی میکند و روسیه و ترکیه تنها میتوانند رشد ۱٫۵% و ۱٫۶% را ببینند. اقتصاد گرجستان در سه ماهه سوم سال جاری ۳٫۷ درصد رشد داشته است که از رشد ۵٫۶ درصدی در دوره قبلی کاسته شده است.

این ضعف ترین رشد از سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۶ بود که عمدتا به دلیل افزایش نرم تر عمده فروشی و خرده فروشی (۲٫۴ درصد در برابر ۹٫۸ درصد در Q2 2018) بود. معدن و معادن (۶٫۲ درصد نسبت به ۱۰٫۵ درصد) هتل ها و رستوران ها (۷٫۴ درصد در مقابل ۴٫۱ درصد) و واسطه های مالی (۱۵٫۰ درصد در مقابل ۲۲ درصد). علاوه بر این، انقباضات در تولید (-۲٫۳ درصد در مقابل ۸٫۴ درصد) و اداره دولتی (-۲٫۹ درصد در مقابل ۱٫۹ درصد) دیده شد.

رشد اقتصادی گرجستان و سرمایه گذاری در گرجستان

از سوی دیگر، خروجی سریعتر شد: ارتباط (۸٫۹ درصد و ۳٫۱ درصد)؛ حمل و نقل (۱۶٫۲ درصد در مقابل ۸٫۲ درصد) و فعالیت های املاک و مستغلات (۴/۱۳ درصد در مقابل ۱۱،۴ درصد)، در حالیکه تولید برای کشاورزی (۳/۸ درصد نسبت به ۲/۵ درصد) افزایش یافته است.

رشد تولید ناخالص داخلی سالانه در گرجستان ۴٫۲۲ درصد از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۸ به دست آمد و در سه ماهه چهارم سال ۲۰۰۷ به ۱۲٫۳۰ درصد رسیده و در سه ماهه دوم سال ۲۰۰۹ -۸۶٫۸ درصد رشد داشته است.

تولید ناخالص داخلی (GDP) در گرجستان در سال ۲۰۱۷ به ارزش ۱۵٫۱۶ میلیارد دلار آمریکا بود. ارزش تولید ناخالص داخلی گرجستان ۰٫۰۲ درصد از اقتصاد جهان را تشکیل می دهد. تولید ناخالص داخلی در گرجستان به طور متوسط ۷/۶۲ دلار میلیارد دلار از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۷ بود که به طور کلی در سال ۲۰۱۴ میلادی به ۱۶٫۵۱ دلار در هر میلیارد دلار رسیده است و در سال ۱۹۹۱ کمترین میزان ۰ میلیارد دلار بود.

در ماه دسامبر سال ۲۰۱۸، کسری تجاری جورجیا از ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ به ۴۸۸٫۱ میلیون دلار رسید. صادرات ۱۴ درصد از سال قبل به ۳۲۸٫۶ میلیون دلار رسید، در حالی که واردات کاهش ۲٫۷ درصد به ۸۱۶٫۶ میلیون دلار رسید. برای سال ۲۰۱۸، کسری بودجه در آمریکا ۵٫۸ میلیارد دلار ثبت شده بود، در مقایسه با ۵٫۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷٫ رشد تجارت در گرجستان به طور متوسط -۲۳۶٫۵۹ دلار در سال از ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۸ بوده است، که به بالاترین حد خود رسید.

سرمایه گذاری مستقیم خارجی در گرجستان

نرخ مالیات شرکت در گرجستان ۱۵ درصد است. نرخ مالیات شرکتی در گرجستان در سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۸ به میزان ۱۶٫۳۳ درصد بوده است و در سال ۲۰۰۵ به ۲۰ درصد و در سال ۲۰۰۸ به میزان ۱۵ درصد رسیده است.

بیشتر بخوانید : معرفی انواع مالیات در گرجستان

هر چند که لاری واحد پول گرجستان در مقابل دلار و یورو  نزول داشته است ولی این موضوع ربطی به رشد اقتصادی گرجستان ندارد ، بلکه افزایش ارزش دلار آمریکا و یورو در مقابل اغلب ارزهای جهانی باعث کاهش افت لاری واحد پول گرجستان در مقابل دلار و یورو شده است.

بررسی رشد اقتصادی گرجستان از ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۸

اقتصاد گرجستان از زمان گزارش قبلی بانک جهانی در سال ۲۰۱۸، رشد مثبت را نشان داده است. بانک جهانی پیش بینی خود برای گرجستان را ۰٫۸ درصد برای سال ۲۰۱۸ افزایش داد و ۰٫۲ درصدی برای سال ۲۰۱۹.

اکاترین میکاباز، معاون وزیر اقتصاد گرجستان معتقد است که پیش بینی امیدوارانه، بازتاب اصلاحات دولتی است که اقتصاد پایدارتری ایجاد کرده است. او گفت: چنین ارزیابی مثبت بر نگرش سرمایه گذاران و تمایل آنها برای انجام  فعالیت های تجاری در کشور تاثیر می گذارد.

انتظاز میرود در سال ۲۰۱۹، گرجستان بالاتر از میانگین رشد جهانی باشد.بانک جهانی پیش بینی میکند که رشد جهانی در سال ۲۰۱۹ به ۲٫۹% کاهش یابد. پیش بینی می شود آینده اقتصادی گرجستان تا سال ۲۰۳۰ تغییرات زیادی داشته باشد از جمله :

  • رشد ۲۰۰درصدی سرمایه گذاری خارجی در گرجستان
  • کاهش جمعیت بومی
  •  افزایش جمعیت غیربومی
  • رشد و ارتقائ صنایع بخصوص صنعت کشاورزی، دامپروری و صنایع غذایی
  • عضویت در ناتو
  • عضویت در اتحادیه اروپا
  • رشد ۳۰۰درصدی صنعت گردشگری
  • ارتقا و رشد سرانه ناخالص سالانه تا ۱۵۰۰۰ دلار

با وضعیت بوجود آمده برای اقتصاد گرجستان پیش بینی می شود، سرمایه گذاری در گرجستان به صورت مستقیم خارجی در چند سال آینده در این کشور افزایش یابد که باعث رونق دوچندان اقتصاد این کشور کوچک در منطقه قفقاز می شود و آینده آن بسیار امیدوار کننده است.

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 3 =

تماس با پل جورجیا