صنعت توریسم گرجستان

صنعت توريسم گرجستان.

چشم انداز صنعت توریسم گرجستان.

آبان ۲, ۱۳۹۷
صنعت توریسم گرجستان

چشم انداز صنعت توریسم گرجستان براستی چگونه است؟ چه روزهای خوشی را سپری کرده یا چه روزهای خوب دیگری می توان برای آن متصور شد؟ گرجستان کشوری است که در منطقه قفقاز بین آسیا و اروپا واقع شده و از غرب با روسیه و از شمال با دریای سیاه هم مرز است. کشور روسیه در سال ۱۹۲۱ به کشور گرجستان حمله کرد و بیشتر بخاطر واقع شدن آن در منطقه استراتژیک بود که روسیه به این کشور تاخت تا بتواند این کشور را به روسیه ملحق کند. بعد از فروپاشی کشور اتحاد جماهیر شوروی، کشور گرجستان شکل گرفت و در دهه ۱۹۹۰ بحران های اقتصادی بر کشور حاکم بود. چنانچه قصد سفر به گرجستان رادارید و یا تصمیم به اخذ اقامت گرجستان گرفته اید قبل از آن لازم است اطلاعات کافی در خصوص جاذبه های گرجستان و همچنین زمینه های زندگی در این کشور اطلاعات کافی را بدست آورید. قبل از مهاجرت به گرجستان حتما با مشاورین پل جورجیا در ارتباط باشید.

بررسی صنعت توریسم گرجستان و دیگر بخش های اقتصادی کشور گرجستان

کشور گرجستان منابع طبیعی بسیار زیادی دارد. زمین های حاصلخیز و غنی مهم ترین منابع طبیعی کشور گرجستان را تشکیل می دهند. از دیرباز اهالی دره های شرقی به کشت گندم، میوه و پرورش کرم ابریشم مشغول بودند. در کشور گرجستان بیش از ۵۰ نوع انگور کشت می شود و نوشیدنی های گرجی زبانزد خاص و عام است. کشور گرجستان در دوران اتحاد جماهیر شوروری، محصولات کشاورزی خود را به دیگر کشورهایی که اکنون استقلال یافته اند صادر می کرد. کشور گرجستان بهترین و غنی ترین کشور برای مقاصد گردشگری محسوب می شود.

یکی از مهم ترین بخش های اقتصاد کشور گرجستان، بخش توریسم است که به سرعت در حال رشد است. براساس گزارش WTTC، صنعت گردشگری این کشور در سال ۲۰۱۵، ۲/۲ تریلیون دلار را وارد کشور گرجستان کرد و در همین راستا، ۱۰۸ میلیون شغل به طور مستقیم و غیرمستقیم ایجاد شده است. براساس برآورد شورای جهانی، سهم بخش توریسم گرجستان در GDP جهانی، ۸/۹ درصد بوده است.

سازمان توسعه اقتصادی کشور و صنعت توریسم گرجستان

سازمان توریسم گرجستان در سال ۲۰۱۰ زیرنظر وزارت اقتصاد و توسعه پایدار بوجود آمد. این سازمان در توسعه اقتصادی صنعت توریسم گرجستان نقش بسیار مهمی ایفا می کند. این سازمان می کوشد تا گرجستان به یک منطقه مهم گردشگری تبدیل شده طوری که بتواند در رشد و شکوفایی اقتصادی کشور گرجستان نقش ارزنده ای ایفا کند. از جمله کارهای این سازمان می توان به توسعه زیرساخت های گردشگری، تسهیل سفرهای بین المللی، ارتقای خدمات، بازاریابی در بازارهای داخلی و خارجی و توسعه محصولات گردشگری اشاره کرد.

صنعت توریسم، بخش نامرئی اقتصاد گرجستان

توریسم داخلی و خارجی در شکوفایی اقتصادی کشور گرجستان نقش بسیار مهمی را بازی می کند. گردشگران خارجی در ایجاد درآمد ارزی عامل تاثیرگذاری محسوب می شوند. ۴/۶۱ درصد درآمد صادراتی گرجستان از صنعت توریسم بدست می آید. میزان درآمد حاصل از توریسم در سال ۲۰۱۵، ۹۴/۱۱ میلیون دلار بوده است.

می توان گفت که صنعت توریسم گرجستان روند صعودی را طی می کند. پنج میلیون و ۹۰۱ هزار و ۹۴ گردشگر بین المللی در سال ۲۰۱۵، به کشور گرجستان وارد شدند که می توان گفت به مرز شش میلیون نفر نزدیک شده است. در این راستا، ۳۸۵ هزار و ۵۳۵ توریست بین المللی به کشور گرجستان وارد شده است. صنعت توریسم در درآمدزایی سهم بسزایی دارد و حتی باعث ایجاد مشاغل بیشتر در کشور گرجستان شده است. به تازگی شهروندان گرجی طی قرارداد کشورهای منطقه شنگن با دولت گرجستان می توانند بدون ویزا به کشورهای منطقه شنگن سفر کنند.

نویسنده

PolGeorgia.

jamshidian.eng@gmail.com

دیدگاه ها بسته شده اند.