کاهش ارزش نرخ لاری در گرجستان.

خرداد ۹, ۱۳۹۸
کاهش ارزش لاری گرجستان

١ دلار برابر با ٢/٧۴٧٠ لارى نرخ رسمی تعیین شده توسط بانک ملی گرجستان (NBG) است. اقتصاددانان گرجستان اخیرا کاهش شدید ارزش لارى گرجستان را در برابر دلار آمریکا به تقاضای شرکت های تجاری برای دلار یا کاهش سرمایه گذاری نسبت می دهند. علاوه بر این، آنها نمیتوانند تاثیرات احتمالی لیر ترکیه را بر ارز گرجستان رد کنند.

بانک مرکزی روز (چهار شنبه) قیمت ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن بهای ۱۳ ارز افزایش، نرخ ۸ ارز ثابت و قیمت ۲۶ واحد پولی از جمله پوند و یورو کاهش داشت. نرخ دلار آمریکا همچنان بدون تغییر، ۴۲ هزار ریال اعلام شد، اما بهای هر یورو با ۱۵ ریال کاهش به رقم ۴۶ هزار و ۸۸۲ ریال و پوند انگلیس با ۵۵ ریال افت به ۵۳ هزار و ۴۱۱ ریال رسید.


به گفته کارشناس مسائل گرجستان، لیا الیاوا، این تنزل، ناشی از تقاضای بالاى ارزهای خارجی بانک های تجاری مى باشد. او ادعا می کند که فرآیندهای رخ داده در سطح بین المللی بر روند ارزیابی گرجستان تاثیر نمی گذارد. لیا الیاوا می گوید که کاهش ارزش پول می تواند از طریق مداخله ارزی که توسط بانک ملی گرجستان انجام نمی شود، جلوگیری شود.

اقتصاددان دیگرى به نام آکاکى تسومایا معتقد است که لاری گرجستان تحت تأثیر فرآیندهای موجود شرکای تجاری گرجستان و نیز کاهش سرمایه گذاری مستقیم خارجی در گرجستان است. او نمیتواند اثر احتمالی لیر ترکیه را بر لاری گرجستان ندید بگیرد. به گفته وی، راه حل این مشکل، رشد سریع اقتصاد است.

منبع : ایرانا

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 3 =

تماس با پل جورجیا