سرمایه گذاری در کشاورزی و فرآوری مواد غذایی

فرصت های سرمایه گذاری در زمینه کشاورزی و مواد غذایی در گرجستان.

کشاورزی و فرآوری مواد غذایی.

بهمن ۲۳, ۱۳۹۷
سرمایه گذاری در کشاورزی و فرآوری مواد غذایی

گرجستان به طور سنتی یک کشور کشاورزی است که دارای ۲۲ میکرو  آب و هوا است که از سرد و خشک تا گرم و مرطوب متغیر است. این میکرو هواشناسی متنوع، اجازه می دهد فصل طولانی تر از فصل معمول و طیف گسترده ای از شرایط رشد داشته باشد. خاک هایی که در دره های رودخانه واقع شده اند به راحتی کشت میشوند و دارای منشاء آتشفشانی هستند.

کشاورزی و صنایع کشاورزی شامل ۹٫۲٪ تولید ناخالص داخلی و ۱۷٫۵٪ حجم تجارت است. گرجستان به عنوان یک کشور کشاورزی دارای جمعیت قابل توجهی روستایی است. کشور در طول دوران شوروی به عنوان یک تامین کننده مواد غذایی با کیفیت شناخته شد و محصولات غذایی با کیفیتی را ارایه داد .نوشیدنی های گرجستان به عنوان مارک های سالم و عالی در منطقه شناخته شده است.

چرا سرمایه گذاری در کشاورزی و فرآوری مواد غذایی

محیط

منابع طبیعی گرجستان و مناطق مختلف میکروآیپلیتی مناسب برای تولید طیف گسترده ای از غلات، سبزیجات، میوه ها و غیره هستند. خاک غنی و بدون آفت  برای تولید بسیارمناسب است.

هزینه کم

کارمندان در بخش کشاورزی ۳۰ تا ۴۰ درصد کمتر از میانگین ملی کشور دستمزد دارند. به علت مقادیر زیادی از منابع آب، دسترسی به آب آسان و ارزان است. دیگر هزینه های مانند انرژی و گاز نیز کم است.

اندازه بازار

از یک طرف، سرمایه گذاران می توانند از افزایش مصرف در بازار محلی بهره مند شوند و از سوی دیگر با دسترسی آزادانه به ۹۰۰ میلیون بازار تحت توافقنامه تجارت آزاد با ترکیه، اوکراین و کشورهای مستقل مشترک المنافع از افرایش مصرف بهره مند شوند.

انگیزه برای پردازش گیاهان

پروژه های ساخت کارخانه های فرآوری محصولات کشاورزی جدید می توانند از دولت تا ۲۵۰،۰۰۰ دلار (حداکثر ۴۰ درصد از ارزش پروژه) دریافت کنند. علاوه بر این سرمایه گذار اگر در کارخانه ایی که فرآوری آن ۴ بار بیشتر از ارزش بازار است سرمایه گذاری کند می تواند ملک غیر کشاورزی غیر دولتی خریداری کند.

سرمایه گذاری در کشاورزی و فرآوری مواد غذایی

فرصت های سرمایه گذاری در زمینه کشاورزی و فرآوری مواد غذایی

تعادل

بخش کشاورزی آبزی پروری در گرجستان به سرعت در حال رشد است، اما در حال حاضر تنها مقدار کمی از این پتانسیل مورد استفاده قرار می گیرد و سرمایه گذاران می توانند پروژه های قابل ملاحظه ای را توسعه دهند. دسترسی آسان و ارزان به آبهای کوهستانی تمیز فرصتی برای راه اندازی کسب و کاردر  تجارت ماهی با خروجی با کیفیت ارائه داده است. ساحل دریای سیاه گرجستان ایده آل برای ماهیگیری است.

گلخانه

متوسط مزرعه در گرجستان ۱٫۵۵ هکتار است و اکثر کشاورزان محلی محصولات را در حوزه های باز تولید می کنند که باعث عرضه فصلی می شود. اکثر محصولات کشاورزی در فصل برداشت ارزان هستند و در طول فصل غیر برداشت بسیار گران هستند. در طول فصل غیر برداشت، گرجستان برخی از محصولات اصلی را از کشورهای همسایه (عمدتا از ترکیه) مانند گوجه فرنگی، خیار، پیاز، سیر، سیب زمینی، تخم مرغ، فلفل و غیره وارد میکند. علاوه بر این، تقاضا برای سبزیجات و انواع توت ها (زغال اخته، تمشک و غیره) که کاملا سنتی نیستند و گرجستان تنها مقدار کمی تولید می کند، سالانه افزایش می یابد.

بیشتر تولیدکنندگان محلی با ناکارایی شایع در تولیدشان مواجه هستند که ناشی از فقدان دانش فنی، تکنولوژی و سرمایه کافی است. گرجستان به غیر از رشد بازار داخلی، فرصت صادرات سبزیجات تازه و میوه ها به خاورمیانه و اروپا را دارد.

بنابراین ضرورت برای تاسیس گلخانه های مدرن  به این علت وجود دارد که وابستگی به فصلی شدن را کاهش  میدهند و محصولات را در طول سال تولید کنند.

فرآوری مواد غذایی

دولت بخش پردازش مواد غذایی را به عنوان یکی از اولویت های اصلی خود قرار داده و در حال حاضر از طریق اداره مدیریت پروژه های کشاورزی این حوزه را اداره میکند. با افزایش تولید، که منجر به تاسیس پروژه های جدید در حال رشد میشود، این زمینه مهم تر خواهد شد. آجیل، مرکبات، سیب، میوه های سبز و سبزی ها امروزه بهترین پتانسیل پردازش را دارند.

شراب و نوشیرنی های روحانی

شرایط مختلف گرجستان بهترین محیط را برای توسعه و کیفیت بالا تولید می کند. گرجستان از ۸۰۰۰ سال قبل سابقه ساخت شراب مداوم را داشت، شواهدی از این دست توسط اکتشافات متعدد باستان شناسی پیدا شده است. علاوه بر ۵۲۵ نوع انگور بومی، بسیاری از گونه های خارجی وجود دارد که نتایج خوبی در تولید و کیفیت شراب را داشته است. شراب تولید شده در گرجستان با طعم های منحصر به فرد و متنوعی رو به رشد است. صادرات شراب ۲۲٪ بوده است و  صادرات کشاورزی در سال ۲۰۱۴ با ارزش کل ۱۸۳ میلیون دلار بود.

به موازات تولید آبزیان، تولید شراب نیز در گرجستان پیشرفت کرده است. محصولات اصلی عبارتند از براندی و ودکا. در سال ۲۰۱۴ صادرات شراب به ۹۵ میلیون دلار رسید.

آب معدنی

آب گرجستان دارای کیفیت بالای و طعم و مزه متفاوت است. صادرات آب معدنی به ۱۳۷ میلیون دلار رسید، که ۱۷ درصد کل صادرات کشاورزی گرجستان است. علامت های تجاری مانند Borjomi، Sairme، Nabeghlavi در نقاط مختلف جهان به ویژه در کشورهای پس از شوروی شناخته شده است. بسیاری از چشمه های متوسط و بزرگ وجود دارند که مجوز آنها از وزارت محیط زیست و حفاظت منابع طبیعی گرجستان به دست می آید.

مرغ و گوشت

بسیاری از مزارع کوچک در گرجستان وجود دارد که توسط خانواده ها اداره می شوند. به دلیل فقدان رویکردهای مدرن و کارآمد در پرورش، انتخاب گونه ها، مدیریت منابع و سایر عوامل، بسیاری از آنها فقط  توسط خانواده های کوچک باتولید کم همراه هستند

تقاضای مصرف گوشت در کشور روند رو به رشدی دارد. محصول وارداتی شامل :حدود ۲۵ درصد گوشت گاو، ۵۰ درصد گوشت خوک و ۸۰ درصد مرغ مصرفی است.  در گرجستان نیاز و ظرفیت برای ساخت مزارع مدرن وجود دارد. کشاورزی در گرجستان به علت داشتن محیط تمیز، زمین ارزان و دسترسی آسان به منابع مختلف دارای مزایای زیادی است.

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =

تماس با پل جورجیا