نقش کشورهای اروپایی در تقویت صنایع گرجستان

نقش کشورهای اروپایی در تقویت صنایع گرجستان.

تاثیر کشورهای اروپایی در تقویت صنایع گرجستان.

آبان ۳, ۱۳۹۷
نقش کشورهای اروپایی در تقویت صنایع گرجستان

تاثیر کشورهای اروپایی در تقویت صنایع گرجستان بقدری زیاد است که نباید نادیده انگاشته شود. بسیاری از کشورهای اروپایی در تلاش هستند تا صنایع گرجستان را تقویت کنند. بسیاری از لوازم صنایعی مانند تجهیزات هواپیما، مواد غذایی ، لوکوموتیو در دوران قدیم از شوروی سابق وارد می شد ولی به دلیل مدیریت نادرست تک به تک صنایع ورشکست شدند. به همین دلیل دولت درصدد برآمد که قراضه های هر یک از صنایع را به مزایده بگذارد و احیای صنایع را عملی نکند. فروش آهن قراضه یکی از مهم ترین اقلام صادراتی این کشور به شمار می رود. بعد از این که پس از ۱۹۹۵ در این کشور ثبات سیاسی برقرار شد دولت درصدد برآمد تا صنایع این کشور را احیا کند و در همین راستا سرمایه گذاران خارجی را جهت سرمایه گذاری در صنایع کشور گرجستان تشویق می کرد.

تاثیر کشورهای اروپایی در تقویت صنایع گرجستان و بخش کشاورزی و دامپروری در گرجستان

بخش کشاورزی و تولید فراورده های غذایی مهم ترین فعالیت گرجستان بود که در زمان شوروی سابق فعالیت می کرد و یک سوم از تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص می داد. شرایط آب و هوایی این کشور به گونه ای است که می توان انواع و اقسام محصولات کشاورزی را در این کشور کشت کرد. در این کشور انواع و اقسام محصولات کشاورزی مانند مرکبات، انگور، توتون، چای، ذرت، گندم، نباتات صنعتی، سیب زمینی ، پیاز و آفتابگردان و انواع سبزیجات و انواع علوفه کشت می شود.

این مطلب را هم بخوانید : نقش ایران در تقویت صنایع گرجستان

کشور آمریکا اخیرا توانسته بخش کشاورزی گرجستان را احیا کند. آژانس توسعه بین المللی آمریکا به بخش کشاورزی گرجستان ، مشاوره هایی را ارائه می کند. بخش کشاورزی در گرجستان ، به دلیل شرایط آب و هوایی کشور از پتانسیل بسیار زیادی برخوردار است و در این کشور می توان انواع و اقسام محصولات کشاورزی را کشت کرد. مهم ترین زمینه های سرمایه گذاری در کشاورزی که آژانس توسعه بین المللی آمریکا معرفی شده بدین قرار است:

  • تولید آب و کنسانتره سیب
  • صنایع بسته بندی نارنگی و صادرات این محصول
  • صنایع بسته بندی و نگهداری میوه در سردخانه
  • جمع آوری شیر و توزیع آن

تاثیر کشورهای اروپایی در تقویت صنایع گرجستان و اصلی ترین شرکای تجاری گرجستان

 

مهم ترین کشورهای صادرکننده کالا به گرجستان در سال ۲۰۱۰ مهم ترین کشورهای وارد کننده کالا از گرجستان در سال ۲۰۱۰
کشور درصد از کل کشور درصد از کل
ترکیه ۱۵ ترکیه ۱/۱۴
اوکراین ۲/۹ آذربایجان ۲/۱۱
آذربایجان ۵/۸ بلغارستان ۱۰
روسیه ۵/۶ آمریکا ۸/۹
آلمان ۱/۶ انگلیس ۹
آمریکا ۹/۵ کانادا ۷/۶
چین ۴/۵ اوکراین ۱/۶
مجموع ۶/۵۶ مجموع ۹/۶۶

کشورهای اروپایی و نقش آنها در تقویت صنایع گرجستان و ایجاد مناطق آزاد تجاری

متاسفانه در کشور گرجستان، تا به حال مناطق آزاد تجاری ایجاد و احداث نشده اند. کشور گرجستان در نظر دارد که در شهر بندی پوتی یک منطقه آزاد تجاری را ایجاد و احداث کند. رئیس جمهور گرجستان در سفری به امارت متحده عربی ایجاد منطقه آزاد تجاری را عنوان کرد و در همین راستا، نمایندگی از کشورهای سنگاپور، امارات، به کشور گرجستان وارد شده اند تا در رابطه با این موضوع با دولت گرجستان مذاکره کنند. دولت در جهت ایجاد مناطق تجاری، اصلاحاتی را در زمینه های گوناگون به انجام رسانده است. حذف تعرفه برای بیش از ۹۵ درصد کالاهای وارداتی، حذف موانع گمرکی، و امکان ترخیص آسان کالا، امکان مالکیت اموال غیرمنقول و زمین برای افراد و شرکت های خارجی در جهت فراهم آوری تجارت آزاد و سرمایه گذاری در این کشور به انجام رسیده است.

نویسنده

PolGeorgia.

jamshidian.eng@gmail.com

دیدگاه ها بسته شده اند.