گرجستان در آغوش اتحادیه اروپا
پیوستن

گرجستان به اتحادیه اروپا.

گرجستان در آغوش اتحادیه اروپا.

مهر ۲۳, ۱۳۹۷
گرجستان در آغوش اتحادیه اروپا

گرجستان در آغوش اتحادیه اروپا، اصطلاحی است که تمایل دولت گرجستان را به واردشدن به اتحادیه اروپا را تداعی می کند. کشور گرجستان و اتحادیه اروپا در چهارچوب همکاری های اینوگیت (همکاری در جهت همگرایی با اتحادیه اروپا) از سال ۱۹۹۶، روابط خود را توسعه و گسترش دادند و در نهایت در سال ۲۰۰۶، جهت ایجاد روابط نزدیک و دوستانه در زمینه سیاست همسایگی اروپا، یک روند ۵ ساله را شروع کرده اند و این روند هر روز در حال توسعه و گسترش است.

و بالاخره در سال ۲۰۱۶، دولت گرجستان با اتحادیه اروپا به توافقی دست یافتند که براساس آن قرار بر این شد که دولت گرجستان بر اتحادیه اروپا به عنوان ناظر، نظارت کند و کلیه امورات این اتحادیه را از نزدیک زیر نظر داشته باشد. دولت گرجستان در سال ۲۰۱۵، عضو پیمان شنگن شد و در این جهت کشورهای منطقه شنگن به شهروندان گرجی اجازه دادند که می توانند بدون ویزا به کشورهای منطقه شنگن سفر کنند.

دولتمردان گرجی سعی می کنند که تولید ناخالص ملی را افزایش دهند طوری که در حال حاضر با مقایسه ای متوجه می شویم که تولید ناخالص گرجستان در مقایسه با کرواسی بسیار بیشتر است که از خیلی قبل به اتحادیه اروپا پیوسته بود.

گذجستان و اتجادیه اروپا

گرجستان در آغوش اتحادیه اروپا و انقلاب رز

تا قبل از انقلاب رز، در کشور گرجستان، اقتصاد این کشور بسیار ضعیف بود و این بیشتر بخاطر سیاست های کمونیستی بود ولی بعد از این انقلاب، در کشور گرجستان سرمایه گذاری های کلانی صورت گرفت و دولت آمریکا و کشورهای اروپایی از دولت گرجستان و اقتصاد این کشور حمایت کردند.

همین باعث شد تا مردم گرجستان به این فکر بیفتند که دولت گرجستان درصدد پیوستن به اتحادیه اروپا را دارد. اقتصاد این کشور بعد از پیوستن به اتحادیه اروپا، ۹/۳ درصد در سال ۲۰۱۷ رشد داشته است.

این رقم نشان می دهد که دولت گرجستان درصدد نیرومندکردن اقتصاد این کشور است طوری که توریسم این کشور رشد خیلی خوبی داشته و در مقایسه با سایر کشورهای منطقه، درآمد خیلی خوبی دارد و از کشورهای منطقه و سایر کشورهای جهان به کشور گرجستان برای گردشگری و دیدن مناطق توریستی آن سفر می کنند.

گرجستان در آغوش اتحادیه اروپا و ابزاری سیاسی قدرتمند برای فشار به دولت روسیه

بندر پوتی کشور گرجستان، یکی از مهم ترین بنادر کشور گرجستان است که جزء بهترین بنادر دنیاست. بیشتر کشورهای اروپایی از طریق این بندر کالاهای خود را به کشور گرجستان صادر می کنند. به همین دلیل کشورهای اروپایی سعی می کنند که از طریق دولت گرجستان به دولت روسیه فشار وارد کنند. کشور گرجستان در منطقه قفقاز به یک ابزار قدرتمند سیاسی جهت وارد‌ کردن فشار به دولت روسیه تبدیل شده است.

کشور گرجستان در واقع پل ارتباطی بین اروپا و آسیاست و در همین راستاست که یک قرارداد تجاری آزاد در اول ژانویه ۲۰۱۸، بین چین و دولت گرجستان منعقد شد.

گرجستان در آغوش اتحادیه اروپا و اهمیت آن برای آمریکا و دول اروپایی

کشور گرجستان به دلیل این که در یک منطقه استراتژیک واقع شده برای دولت آمریکا و بسیاری از دول اروپایی از اهمیت خاص و ویژه ای برخوردار است. دولت گرجستان در زمینه حقوق بشر نیز به پیشرفت های خیلی خوبی نائل شده و این پیشرفت به موازات پیشرفت های اقتصادی کشور گرجستان بوده است. در زمینه حقوق بشر باید بگوییم که کشور گرجستان اولین کشور از منطقه قفقاز و حوزه بالکان که عضو سازمان حمایت از حقوق بشر است.

چنانچه قصد مهاجرت به گرجستان را دارید لازم است بدانید که با پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا از ویزای شینگن برخوردار خواهید شد.  این یکی از دلایلی است که اکثر ایرانیها در تلاش جهت اخذ اقامت گرجستان هستند.

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 17 =

تماس با پل جورجیا