گرجستان و جاده ابریشم

گرجستان و جاده ابريشم.

گرجستان و جاده ابریشم.

مهر ۲۷, ۱۳۹۷
گرجستان و جاده ابریشم

گرجستان و جاده ابریشم داستان جدیدی که کشور گرجستان می تواند به وسیله آن آینده درخشانی را برای مردم به ارمغان بیاورد.

گرجستان و جاده ابریشم و سمینار کمربند جاده ای تفلیس

سمینار کمربند جاده تفلیس براساس هدف توسعه و گسترش جاده ابریشم هردو سال یک بار برگزار می شود. این سمینار برای دومین سال پیاپی در شهر تفلیس، پایتخت برگزار می شود.گرجستان تنها کشور منطقه قفقاز است از دو سو به جاده ابریشم یعنی اروپا و چین آزادانه تجارت می کند. به اعتقاد نخست وزیر این کشور، کشور گرجستان، در منطقه بسیار مهم جغرافیایی واقع است.

در سمینار دوسالانه کمربند جاده تفلیس مقامات عالی رتبه چندین کشور و بخش خصوصی باهم دیدار می کنند. این سمینار امسال در روزهای ۲۸ و ۲۹ نوامبر در تفلیس پایتخت گرجستان برگزار شد و بیش از یک صد نفر شامل رهبران سیاسی، نمایندگان سازمان ها و شرکت های بین المللی و دیپلمات ها در آن شرکت داشتند. مقامات عالی رتبه بیش از ۶۰ کشور جهان در همایش بین المللی کمربند جاده تفلیس شرکت داشتند و از طرف ایران، آقای آخوندی، وزیر راه و شهرسازی نیز در این اجلاس شرکت داشت.

 گرجستان و جاده ابریشم و کشور چین

کشور چین برای اولین بار طرح ساخت جاده ابریشم را در سال ۲۰۱۳ مطرح کرد، و براساس اتصال چین به غرب آسیا این طرح مطرح شد و بعد از آن نخستین همایش بین المللی جاده ابریشم در سال ۲۰۱۵ برگزار شد.

نخست وزیر کشور گرجستان، آقای گئورکی کویری کاشویلی، در باره سمینار جاده ابریشم می گوید که کشور گرجستان، در بهترین منطقه ترانزیتی و جغرافیایی واقع است و پل ارتباطی بین شرق و غرب محسوب می شود. وی در ادامه سخنان خود گفت، که ساخت جاده ابریشم باعث می شود که کشورهای آسیای میانه و قفقاز جنوبی وارد رقابت بشوند. کشور گرجستان کشوری است که هم در منطقه قفقاز و هم در سطح بین المللی ظرفیت بسیار زیادی جهت سرمایه گذاری دارد، و به همین دلیل، کشور گرجستان می تواند به یک قطب مهم حمل و نقل و مرکز تجاری جهان تبدیل شود.

گرجستان و جاده ابریشم و ساخت بندر و منطقه آزاد تجاری آناکلیا

راه ابریشم جدید بخاطر توسعه و گسترش دو مسیر تجاری یعنی راه ابریشم دریایی و کمربند اقتصادی راه ابریشم مطرح شد و در این جهت تحقق این هدف گام برمی دارد. ساخت و توسعه بندر آناکلیا در جهت توسعه راه ابریشم دریایی است. بندر آناکلیا اولین ترمینال کانتینری آب های عمیق گرجستان در دریای سیاه است. در این ترمینال دریایی، کشتی های باری پهلو می گیرند و بارگیری کرده و راهی سفرهای تجاری خود می شوند.

کتوان بوچریشویلی، یکی از مقامات شهر آناکلیا در این باره می گوید: این بندر تا پایان سال جاری باید ساخته شود و تا سال ۲۰۲۰ میلادی اولین مرحله ساخت این بندر تمام می شود و تا سال ۲۰۱۲، کشتی های که ابعادشان برای گذر از کانال پاناما مناسب است و همچنین کشتی هایی که ابعادشان برای گذر از این کانال هم مناسب نیست می توانند در این بندر پهلو بگیرند.

گرجستان و جاده ابریشم و سایر کشورهای منطقه و جهان

در سمینار جاده ابریشم دو کشور چین و گرجستان، تفاهم نامه توسعه مناطق اقتصادی امضاء کردند. به نظر وزیر اقتصاد کشور گرجستان، با امضای این تفاهم نامه، سرمایه گذاران چینی می توانند در ساخت منطقه آزاد تجاری آناکلیا و سایر مناطق تجاری آتی کشور گرجستان مشارکت داشته باشند.

وزیر اقتصاد کشور گرجستان، دیمتری کومسیشویلی درباره این همایش می گوید که ما با ترکیه، چین و اتحادیه کشورهای مشترک المنافع، موافقت نامه های تجاری را امضا کرده ایم. موافقت نامه های تجارت آزاد باعث می شود تا در کشور گرجستان اقتصاد باز و بازارهای بزرگ بوجود بیاید و در نهایت بتوانیم از سرمایه گذاران گرجی هم حمایت کنیم.

گرجستان و جاده ابریشم و اتحادیه اروپا

هنریک هولولی، مدیر حمل و نقل اروپا اظهار می کند که ساخت جاده ابریشم به نفع اروپاست. وی سخنان خود را بدین ترتیب ادامه می دهد که ساخت جاده ابریشم به نفع اروپا خواهد بود بخاطر این که فعالیت های اقتصادی کشورهای اروپایی بیشتر می شود. امیدواریم که حجم مبادلات تجاری روز به روز بیشتر شود در کنار این قضیه نیز افراد بیشتری نیز به همین خاطر مشغول به کار شده و در نهایت افراد بیشتری نیز بین کشورها جابجا شوند. جاده ابریشم باعث خواهد شد تا کشورهای چین، گرجستان و اتحادیه اروپا از ساخت این جاده منتفع شوند و همگی بتوانند در یک مسیر درست اقتصادی گام بردارند.

نویسنده

PolGeorgia.

jamshidian.eng@gmail.com

دیدگاه ها بسته شده اند.