گرجستان کشور مجسمه ها.

اردیبهشت ۵, ۱۳۹۸
مجسمه های کشور گرجستان

گرجستان کشوری با پیشینه طولانی و غنی، پر است از مجسمه های برنزی و سنگی که در هر خیابان و کوچه کم و بیش با عناوین و معانی مختلف به چشم میخورد. مفاهیم هر کدام متناسب با تاریخ و گذشته مردم این منطقه است که نشان دهنده توجه خاص مردم و شهرداری به این نوع فضاسازی هاست. مهمترین مجسمه ای که میتوان از آن نام برد، به شرح زیر می باشد.

مجسمه مادر در تفلیس 

مجسمه مادر گرجستان که به سمبلی از گرجستان تبدیل شده است. در تحلیل این مجسمه آمده است که در یک دست این مجسمه کاسه شراب به رسم مهمان نوازی گرج ها و در دست دیگر شمشیر به جهت دفاع از گرجستان در مقابل دشمنان است. شبیه این مجسمه در کشور ارمنستان نیز وجود دارد با این تفاوت که در دست مجسمه مادر ارمنستان فقط شمشیر رو به کشور آذربایجان است و تفاوت اصالت گرجی ها با کشورهای استقلال یافته حوزه دریای خزر این است.

مجسمه مادر در تفلیس گرجستان

 

مجسمه عشق ( علی و نینو) در باتومی

شاید بعد از مجسمه مادر معروف ترین آنها مجسمه عشق علی و نینو باشد. که یک مجسمه ساز خلاق گرجی آن را ساخته است. این مجسمه فلزی متحرک موتور دار در اسکله شهر باتومی قرار دارد، که منطبق بر عشق دو نفر به اسم علی و نینو ساخته شده است. علی مسلمان و آذری عاشق نینوی گرجی و مسیحی می شود، که به دلیل اختلاف فرهنگی و طبقاتی زیاد، خانواده ها به شدت با ازدواج این دو نفر مخالفت می­کنند، اما در نهایت پس از تلاش های بسیار با هم ازدواج می­کنند.

اما خیلی زود جنگ باعث می­شود که علی به جنگ رفته و کشته شود و عشق ابدی این دو به پایان برسد. این مجسمه نیز بر اساس همین موضوع ساخته شده است. ابتدا دو مجسمه با حرکت آهسته به طرف یکدیگر می­آیند، بهم می­رسند و یکدیگر را می­بوسند و بعد از آن از هم رد شده و پشت بهم از هم دور می­شوند.

مجسمه عشق ( علی و نینو) در باتومی گرجستان

بیشتر بخوانید : ۸ مورد از بهترین مکان های تفریحی در گرجستان

مجسمه جشن بریکااوبا در خیابان باراتشویلی

یکی دیگر از معروف­ترین آنها مجسمه­ های جشن مربوط به باریکااوبا است که انتهای خیابان باراتشویلی در کنار هتل آمباسادوری نصب شده ­اند که نشان از جشن و پایکوبی جمعی دارد. در جشن باریکااوبا اغلب مردان لباس یا ماسک حیوانات می­پوشیدند، حتی جمجمه حیوانات، دم، پر، شاخ، کدو تنبل، انواع رنگ ها و روبان ها در این جشن بکار برده می­شد.

جشن باریکااوبا، جشن زایش، تولد و باروری است. طی زمان مردم از این جشن برای اعتراضات سیاسی و اجتماعی شان استفاده می­کردند. مهمترین سنتی که در این مراسم اجرا می شود، این است که دو نفر نقش عروس و داماد را ایفا می­کنند، داماد باید بعد از تلاش­های بسیار عروس را راضی به ازدواج با خود می­کرد. مراسم ازدواج با ظهور شخصی بنام تاتار بهم می ریزد و داماد کشته می شود.

مردم به عروس قول همسری بهتر را می­دهند. همانطور که مردم تلاش می­کنند با آب معدنی گرم و داروهای گیاهی به داماد جان دوباره ببخشند، خبر ربودن عروس در شهر پخش می شود و همین باعث زنده شدن داماد می­شود و عروس را نجات می­دهد و جشن و پایکوبی بعد از مدت طولانی به پایان می­رسد.

مجسمه جشن بریکااوبا در گرجستان

 

 

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =

تماس با پل جورجیا