11 سال پیش، جنگ گرجستان و روسیه.

مرداد ۲۸, ۱۳۹۸
یازرده سال پس از جنگ روسیه و گرجستان

یازده سال از غم انگیزترین روز تاریخ اخیر گرجستان آغاز جنگ پنج روزه بین روسیه و گرجستان در سال 2008 گذشته است. اگرچه درگیری جسمی از 8 آگوست آغاز شد ، اما تحولات از عصر 7 آگوست آغاز شد.

امروز وزارت امور خارجه گرجستان بیانیه‌ای در رابطه با این تاریخ صادر کرد و گفت که 11 سال پیش از جنگ ,روسیه همچنان به اشغال و الحاق دو منطقه گرجستان از جمله آبخازیا و منطقه تسخینولی (اوستیای جنوبی) را ادامه می دهد.

مرز گرجستان و روسیه

یازده سال پیش تهاجم نظامی, تلاشی برای تغییر قاطعانه مرزه‌ای کشوربود که به طور کامل هنجارهای بنیادی قانون بین‌المللی را نادیده گرفت و به طور جدی منطقه و سیستم امنیتی اروپا را به طور کامل تهدید کرد.

در این بیانیه آمده است که فدراسیون روسیه هنوز توافق آتش بس 12 آگوست 2008 را عملی نکرده و همچنان به نقض تعهدات بین المللی ادامه می دهد.

علاوه بر این ، مسکو حضور نظامی غیرقانونی خود را تقویت می کند و مانع از ایجاد مکانیسم های امنیتی بین المللی در مناطق آبخازیا و تسخینولی گرجستان می شود. در عین حال ، این کشور، ضمن تلاش برای جدا کردن افراد ساکن در مناطق اشغالی از بقیه گرجستان در حال تلاش برای الحاق واقع بینانه از آبخازیا و مناطق تسخینولی است.

در این بیانیه آمده است: تبعیض قومی و آزار و اذیت جمعیت گرجی از جمله منع آموزش به زبان مادری آنها و توهین به کرامت آنها با مجبور کردن آنها برای تغییر هویت قومی خود که در مناطق آبخازیا و تسخینولی باقی مانده است نگران کننده است.

یازده سال پیش , تهاجم نظامی تلاشی برای تغییر قاطعانه مرزه‌ای کشور  که به طور کامل هنجارهای بنیادی قانون بین‌المللی را نادیده گرفت  بود و به طور جدی منطقه و سیستم امنیتی اروپا را به طور کامل تهدید کرد.

وی افزود: با وجود همه اینها ، دولت گرجستان به سیاست صلح خود وفادار است و در تلاش است تا جنگ را از طریق دیپلماسی ، مذاکرات و گفتگو با یکدیگر حل و فصل کند. وزارت امور خارجه همچنین گفت که گرجستان از همه شرکای بین المللی خود سپاسگزار است و از حمایت آنها از تمامیت ارضی و حاکمیت کشور قدردانی می کند.

سرانجام ، وزارت امور خارجه از فدراسیون روسیه خواستار توافق آتش بس 12 آگوست 2008 و اجرای احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی گرجستان در مرزهای شناخته شده بین المللی خود است.

منبع: آجندا

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =

تماس با پل جورجیا